Warsztaty 8 marca – Podsumowanie

W niedzielę 8 marca 2020 roku na terenie świeżo otwartego OCR Parku w Gdyni, zostały zorganizowane wyjątkowe warsztaty z udziałem Leona Kofeod Andersena – Mistrza Europy OCR na krótkim dystansie w 2018 i 2019 roku oraz Nikolaja Maegaard Dam – magistra sportu i zdrowia oraz najbardziej utytułowanego duńskiego sportowca OCR.

Leon Kofeod Andersen z wykształcenia magister ekonomii i matematyki, swoją przygodę z biegami przeszkodowymi rozpoczął w 2012 roku, gdy tylko sport zawitał do Danii. Na swoich pierwszych Mistrzostwach Świata, w 2015 roku, zajął 35. miejsce. Został Mistrzem Europy OCR na krótkim dystansie w 2018 roku.

Nikolaj Maegaard Dam należy do światowej elity zawodników OCR. Wygrał serię wyścigów Nordic Race w 2016 i 2017 roku. Ponadto wygrał Toughest Malmö i Red Bull Conquer The Castle w 2018 roku. Nikolaj ma kilkuletnie doświadczenie jako nauczyciel i trener, dzięki czemu jego wiedza jest praktycznie i teoretycznie niezrównana.

Warsztaty składały się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Podczas pierwszego panelu przedstawione zostały podstawowe aspekty, które należy uwzględnić podczas przygotowywania się do startu w biegach OCR. Poruszane były zagadnienia potrzeb fizjologicznych i psychologicznych, takich jak: rozwój beztlenowy, rozwój tlenowy czy pokonywanie bariery psychicznych. Wyjaśniono również temat układania specjalistycznych planów treningowych. Nastąpiła również analiza elementów periodyzacji w różnych typach treningu oraz stref intensywności w treningach biegowych. Dodatkowo omówiono składowe techniki biegowej (krok biegowy, stabilizacja, ćwiczenia mobilizacji oraz siła w biegach OCR).

Po trzygodzinnym wykładzie nastąpił czas pierwszego z treningów. Jego celem była analiza kroku biegowego oraz wdrożenie elementów szkolenia w treningu biegowym na dystansie ok. 5km, z wykorzystaniem biegów typu trail. 

Ostatnim etapem warsztatów był specjalistyczny trening OCR (trening metaboliczny) o wysokiej intensywności, który obejmował pętlę biegową, siłową i techniczną. Trening był bardzo wyczerpujący, jednak czego innego mogli się spodziewać uczestnicy po fenomenalnym starcie Nikolaja w challenge’u, który odbył się podczas otwarcia OCR Parku. Nikolaj dwukrotnie pokonał trasę wyzwania, tym samym po raz kolejny udowadniając, że jest niekwestionowanym wzorcem.

Intensywny dzień, pełen wysiłku i zdobywania wiedzy, grupa zakończyła rozluźniającym joggingiem w tempie pozwalającym na wymianę uwag i spostrzeżeń dotyczących zajęć. W szkoleniu wzięło udział 10 osób, wśród nich byli również zawodnicy Biegun OCR Team. Ku zdziwieniu organizatorów nie pojawiły się osoby z elitarnej grupy biegów przeszkodowych.

Wyjątkowe zajęcia z udziałem Nikolaja i Leona zdecydowanie na długo zapadną w pamięci uczestnikom, a organizatorzy (Fundacja OCR Events) niewątpliwie dążyć będą do  ponownej realizacji tego typu spotkania.

Recommended Posts